Награде и признања
Награда Повеља Мораве
Удружење књижевника Србије и Књижевно друштво „ Мрчајевци“, 2003. године установили су међународну песничку награду „ Повеља Мораве“ која се сваке године додељује једном знаменитом српском и једном иностраном песнику.
Сваке пете године ову песничку награду добијају по два домаћа песника. Досад је награду добило четрнаест српских и једанаест иностраних песника. У Илијаку, делу Мрчајеваца, на имању Радослава Игњовића 2007. године подигнуте су две камене громаде на којима су исписана имена свих добитника.
Досадашњи добитници су:
Радомир Андрић и Адријан Паунеску ( Румунија)
Добрица Ерић и Сергеј Гловјук ( Русија)
Љубивоје Ршумовић, Слободан Ракитић и Ричард Бернс ( Енглеска)
Петар Пајић и Љубомир Левчев ( Бугарска)
Адам Пуслојић и Карел Сис ( Чешка)
Зорица Арсић Мандарић и Вјачеслав Купријанов ( Русија)
Томислав Мијовић и Гане Тодоровски ( Македонија)
Матија Бећковић, Славомир Гвозденовић ( Темишвар) и Ана Сантоликуидо ( Италија)
Срба Игњатовић и Кајоко Јамасаки ( Јапан)
Перо Зубац и Антонио Порпета ( Шпанија)
Александар Петров, Љубинко Јелић и Васиљ Махно ( Украјина)
Награде и признања
Награда Михаило Ћуповић
Од 2010. године, Удружење књижевника Србије додељује награду „Михаило Ћуповић“ за допринос поезији за децу и поезију инспирисану природом и очувањем здраве средине. Михаило Ћуповић је песник који је својим деловањем у култури у Златиборском округу – посебно у Чајетини, Мокрој Гори, Сирогојну, увелико својим радом помогао да у тим срединама заживи књижевна реч, окупљајући многа еминентна песничка имена: Добрица Ерић, Душко Трифуновић, Перо Зубац, Љубивоје Ршумовић, Радомир Андрић, Слободан Станишић... Такође, поред поезије, аутор је и низа хумористичких остварења, а иницијатор је и неколико књижевних мaнифестација: „ Завичајни дани у Мокрој Гори“, „Деца међу нарцисима“ и „ Турнир духовитости“.
Његова поезија је изражавала обележја духа и лепоте Златибора. Додељујући ову награду, Удружење књижевника Србије чува и сећање на поједине људе који су у одређеним срединама били покретачи и носиоци културе и уопште културног стваралаштва. Досадашњи добитници ове награде су песници: Весна Бјелица Ћурчић, Миодраг Јакшић, Иво Мунћан, Драго Мирјанић, Љубиша Симић и Момир Драгићевић.
Награде и признања
Награда „Милан Ракић“
Једна од најпрестижнијих књижевних награда, и вероватно најстарија, награда са именом великог песника Милана Ракића установљена је 1938. У Београду, на иницијативу песникове удовице Милице Ракић. Једно време награду је проглашавао културни и јавни посленик Милан Грол. Од шездесетих година награду додељује УКС.
Награда „Милан Ракић“ додељује се сваке године искључиво члану Удружења књижевника Србије за највреднију песничку књигу објављену у претходној години. Награда „Милан Ракић“ састоји се од плакете и новчаног дела. О изгледу, тексту и висини новчаног дела награде одлучује Управа Удружења књижевника Србије.
Конкурс за доделу награде објављује се у листу „Књижевне новине“. Рок за подношење пријава на конкурс са свим прилозима (пет примерака књиге, биобиблиографски подаци) износи месец дана . Од учешћа за доделу награде изузимају се прерађене књиге или књига избора из песништва, као и аутори који су раније добили исти награду.
О додели награда „Милан Ракић“ одлучује Жири чији састав од 5 чланова именује Управа која именује и председника жирија. Чланови жирија су угледни чланови Удружења књижвника Србије, мађу којима су били: др Милош Петровић, проф. Саша Хаџитанчић, др Срба Игњатовић, академик румунске академије Адам Пуслојић, проф.др Бтојана Стојановић Пантовић, мр Милица Јефтимијевић Лилић, мр Душан Стојковић, песник Радомир Стојановић, др Мићо Цвијетић и други. Садашњи чланови жирија: Петар Жебељан, др Раде Вучићевић, Гордана Влаховић.
Награде и признања
Награда „Јанко Веселиновић“
Награда „Јанко Веселиновић“ – за историјски роман
Чланови жирија: др Душан Иванић, др Радован Калабић, Љубомир Ђорилић
Награде и признања
Награда „Чедомир Мирковић“
Награда „Чедомир Мирковић“ за књижевну критику
Чланови жирија: Радомир Андрић, др Марко Недић, др Славомир Гвозденовић